Informacje o Nas, naszych problemach i radościach
środa, 07 listopada 2007

Źródło: http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=66712

Dwaj kontrolerzy w autobusie miejskim rzucili się z pięściami na głuchoniemego. Potraktowali go gazem, bo nie mogli się z nim porozumieć - pisze "Gazeta Olsztyńska".

Brutalny atak nagrały kamery monitoringu w autobusie. Na filmie widać, jak kontrolerzy stają nad mężczyzną i podtykają mu pod nos legitymację. Ten żywo gestykuluje. Kontroler dzwoni na policję. Gdy pasażer próbuje wysiąść, zagradza mu drogę i wskazuje siedzenie. Ale w momencie, gdy głuchoniemy siada, obaj "kanarzy" równocześnie uderzają go pięściami - relacjonuje "Gazeta Olsztyńska". Rozpoczyna się bójka. Mężczyźni padają na podłogę. Pasażer wstaje, zaciska pięści. Rzuca się na niego kontroler. Szarpanina, ostra gestykulacja. Wtedy najpewniej "kanar" pryska inwalidzie gazem w twarz. Pasażer siada i płacze. Policja nie przyjechała. Dlaczego?

"Bo kontroler odwołał interwencję" - tłumaczy dziennikarzom Anna Siwek z olsztyńskiej policji. Jak sprawdziła "Gazeta Olsztyńska", mundurowi powinni jednak zainteresować się tą bójką. Pasażerowie alarmowali, że to kontrolerzy jako pierwsi rzucili się z pięściami na pasażera. Poza tym nie mieli prawa użyć gazu.

Firma, która ich zatrudnia, nie ma odpowiedniej koncesji. Tylko że do tej pory nikt nie zawiadomił policji o przestępstwie. "Nie muszę oglądać zapisu z kamer, bo wierzę, że chłopaki nie zaatakowali jako pierwsi. Musieli się bronić i użyli gazu" - bagatelizuje w rozmowie z dziennikarzami Marek Gawroński, szef olsztyńskiej filii firmy zatrudniającej kontrolerów. -- Co ja mogę powiedzieć...? Jestem tym zaszokowana...

---

a tutaj ciąg dalszy i filmik z monitoringu: http://www.tvn24.pl/0,1527608,0,1,wiadomosc.html

Kontrolerzy biletów z firmy Arsen dotkliwie pobili w miejskim autobusie głuchoniemego pasażera - tak przynajmniej twierdzi jedna z pasażerek autobusu w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Władze MPK w Olsztynie zaprzeczają i przekonują, że było dokładnie odwrotnie: to on rzucił się na nich z pięściami. Z nagrań monitoringu nie wynika jednoznacznie, kto zaczął bójkę. Sprawą zajęła się prokuratura. I to śledczy rozstrzygnął, czy kontrolerzy przekroczyli swoje uprawnienia, czy może winę za całe zajście ponosi pasażer.

Według "Gazety Olsztyńskiej", głuchoniemy pasażer (na filmie w białej czapeczce i ma niebieski plecak) został pobity przez pracowników firmy ochroniarskiej, zajmującej się sprawdzaniem biletów w olsztyńskich autobusach. Świadek zdarzenia, pasażerka autobusu, powiedziała, że pracownicy nie potrafili porozumieć się z głuchoniemym i doszło do rękoczynów. Mówiła też o kopaniu i znęcaniu się nad niepełnosprawnym mężczyzną. Szef firmy ochroniarskiej w celu wyjaśnienia, jak powiedział "nieprawdziwych informacji gazety", przekazał wszystkie dostępne materiały do prokuratury, w tym nagranie z kamery umieszczonej w autobusie.

Marek Gawroński kierownik firmy Arsen w Olsztynie- Liczymy, że prokuratura pomoże nam ustalić, kto zaczął bójkę i, czy kontrolerzy przekroczyli swoje uprawnienia - powiedział Marek Gawroński z firmy ochroniarskiej "Arsen". Zapytany, czy jego pracownicy mogli użyć gazu odpowiedział, że firma nie wyposaża pracowników w gaz łzawiący, ale zaznaczył, że "każdy zna realia polskich autobusów i każdy ma prawo się bronić". - Kontrolerzy mogli mieć gaz i mogli go użyć w obronie własnej - powiedział w TVN24. Przedwczoraj kontroler komunikacji miejskiej wezwał policjantów. Powodem interwencji miało być potwierdzenie danych osoby kontrolowanej. Kontrolerzy uznali, ze nie było jednak potrzeby udzielenia im pomocy przez policjantów i odwołali interwencje przed przyjazdem patrolu. Do policji nie zgłosiła się żadna z osób biorących udział w zdarzeniu.

14:43, w-swiecie-gluchych , O Głuchych
Link Komentarze (8) »
piątek, 02 listopada 2007

W "Gościu niedzielnym" zamieszczono reportaż osoby znajomej z Deaf.pl. Opisała ona problemy słabosłyszących osób (nie mylić z głuchymi), bardzo krótko, ale bardzo treściwie x:D

Polecam do przeczytania (narazie to są tylko zeskanowane strony - może będzie wersja on-line):

Część 1

Część 2

Część 3

Naprawdę polecam x;))

Tutaj wersja ONLINE: http://goscniedzielny.wiara.pl/index.php?grupa=6&cr=0&kolej=0&art=1194260977&dzi=1104786574&katg= Na wszelki wypadek jednak dodam treść tego artykułu, a nuż ten zniknie w otchłaniach Sieci...

[Księga gości]

statystyka Serial internetowy dla głuchych ZOBACZYĆ CISZĘ
=\