Informacje o Nas, naszych problemach i radościach
piątek, 11 grudnia 2009

Z ciekawości przeszukuję Sieć w poszukiwaniu artykułów o Nas. Łatwiej znaleźć informacje, jeśli to dotyczy "głuchoniemych" (w przeciwieństwie do "głusi" czy "niesłyszący").

No i znalazłam istną perełkę - TUTAJ

Poród głuchoniemej

Proszę mi powiedzieć, jak wygląda poród kobiety głuchoniemej? Czy personel (położna, lekarz) będą w stanie zrozumieć wszystkie znaki dawane przez rodzącą? Nie mogę znaleźć żadnej literatury na ten temat, jak wygląda komunikowanie się lekarza z głuchoniemą?

Kontaktowanie się pacjentki z niedosłuchem z personelem medycznym podczas porodu wygląda tak, jak kontaktowanie się w innych sytuacjach. Może ta osoba czyta z ruchu ust, może ktoś z personelu zna język migowy, zawsze można pokazać, o co komu chodzi albo napisać coś na kartce. Już chyba we wszystkich szpitalach można rodzić z osobą bliską, to też może pomóc w kontakcie. Z własnego doświadczenia wiem, że czasami lepsza współpraca podczas porodu jest z osobą z niedosłuchem niż z osobą słyszącą i mówiącą, która zachowuje się w sposób histeryczny i niegodny przyszłej matki.

Odpowiedź udzieliła:

Barbara Grzechocińska

Ginekolog - położnik

Adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej w Warszawie. Przyjmuje prywatnie w gabinecie w Warszawie na ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy od poniedziałku do czwartku w godz. 17-19).

--

Cóż, wcale to nie wyglądało tak różowo, jak ta lekarka to przedstawiła. Sama rodziłam prawie pół roku temu. Jak tylko się zaczęło, bóle nie pozwalały racjonalnie myśleć, pisać na kartce, a co dopiero starać się mówić wyraźnie czy czytać z ust.

Wykluczone, żeby poród się odbywał bez bliskiej osoby, która potrafiłaby tłumaczyć z polskiego na migowy i odwrotnie. Problem w tym też, że PJM (tak samo jak SJM) nie ma znaków, które są w polskim, typu znieczulenie, CC, nazwy zastrzyków czy leków, ewentualnie pojęcia dotyczące zagrożonej ciąży, uwagi czy alarmy.

Miałam to szczęście, że mój poród przebiegł bez komplikacji.

Poza tym, może to mój pech, ale miałam lekarza, który za mocno przywiązał mnie w łóżku do KTG, co mnie niesamowicie wnerwiało, uwierało, i w ogóle czułam ogromny dyskomfort. Toteż sypałam przekleństwami. Cóż.

Ale krzyczeć, to nie krzyczałam, tylko rzucałam się po łóżku, próbowałam zmienić pozycję z leżącej (na plecach) na pozycję na pieska, czułam, że tak byłoby mi wygodniej rodzić. Zatrzymano mnie, przewrócono z powrotem na plecy i rusz tyłek.

No i szybko poszło, chociaż odczuwałam ogromny dyskomfort.

Jeszcze będę rozmawiać z głuchymi kobietami o ich porodzie, zobaczymy, czy naprawdę jest tak różowo x:>

16:56, w-swiecie-gluchych , Moje sprawy..
Link Komentarze (2) »
niedziela, 06 grudnia 2009

Teraz mi przyszło do głowy...

Dużo ankiet w życiu wypełniłam. Cóż, lubię ankiety x;)

Zawodowe, dotyczące szkoły, mojej osoby, moich zainteresowań itd.

Jednak pamiętam taką jedną, co mi zabiła ćwieka.

Dotyczyła relacji interpersonalnych...

Czy jestem osobą towarzyską, czy nie.

Pytanie:

1. Czy lubi pani przebywać z ludźmi?

Tak

Nie

Nie mam zdania.

Ale przecież ja nie wiem, o jakich ludzi chodzi. Czy słyszących? Wtedy NIE. Czy głuchych? wtedy TAK.

2. Czy ma pani bliskich kolegów?

Podobnie. Słyszących NIE, głuchych TAK.

I tak dalej.

Więc kim jestem? Jaka jestem? Jakie są moje relacje z ludźmi?

Towarzyska czy odludek?

Więc przestańcie może gadać o integracji, bo to wprowadza zamęt w ankietach, ha ha x;)

16:06, w-swiecie-gluchych , Moje sprawy..
Link Komentarze (5) »
wtorek, 01 grudnia 2009

„BLACK”(2005) dramat, Indie
Córka Katherin (Shernaz Pate) i Paula McNally (Dhritiman Chatterjee) - Michelle w wieku 2 lat straciła wzrok i słuch. Rodzice nie są w stanie dotrzeć do zamkniętej we własnym świecie dziewczynki. Wyrasta ona na dzikie dziecko, nie umiejące w żaden sposób komunikować się ze światem. Ojciec postanawia oddać ją do zakładu opiekuńczego, ale matka szuka nadziei na pomoc zatrudniając Debraja Sahai (Amitabh Bachchan), nauczyciela głuchoniemych dzieci. Dla pogrążającego się w alkoholizmie Deraja ta sytuacja staje się okazją do zmiany życia i odzyskania jego sensu.

„BYĆ KWIATEM” (2006) dokumentalny, Polska
Film opowiada o Karolinie, niesłyszącej tancerce, której niesamowity talent pozwala wychwycić z muzyki więcej niż tylko dźwięk i zamienić to w taniec.

„KRAINA CISZY I CIEMNOŚCI” Land des Schweigens und der Dunkelheit(1971) dokumentalny, RFN
"Kraina ciszy i ciemności" jest dokumentalną opowieścią poetycką o Fini Straubinger oraz o ludziach głuchych i niewidomych, upośledzonych psychicznie, nie umiejących samodzielnie żyć, wspaniale jednak odnajdujących kontakt z naturą i ze sobą nawzajem. Film nawołuje do respektowania praw ludzi niepełnosprawnych. Reżyser z wielkim uczuciem podchodzi do bohaterów swojego obrazu. Ten film jest prawdziwym peanem na cześć odmienności.

„IQBAL” (2005) dramat, film sportowy Indie
Film opowiada historię Iqbala, głuchoniemego muzułmańskiego chłopca z zapadłej wioski. Pasją jego jest krykiet. Pewnego dnia marzenia mu nie wystarczają. Zaczyna dążyć do zagrania w reprezentacji Indii. Tematem filmu jest nie tylko wytrwałość w dążeniu do celu, ale też relacje ludzi – dramatyczna relacja syna z ojcem i pełna wiary w niego relacja Iqbala z matką i siostrą.

„TAMTA STRONA CISZY” Jenseits der Stille(1996) Dramat muzyczny Niemcy
Dziesięcioletnia dziewczynka ma głuchych rodziców. Rozmawia z nimi językiem migowym, jest pośrednikiem pomiędzy nimi a światem ludzi słyszących. Od swej ciotki dostaje klarnet, zaczyna fascynować się muzyką. Stopniowo rodzice tracą z nią kontakt.

"SERCE TO SAMOTNY MYŚLIWY" Heart Is a Lonely Hunter, The(1968) dramat obyczajowy USA
na podstawie powieści Carson McCullers   Bohater filmu - człowiek głuchoniemy - jest życzliwy dla wszystkich: dla przyjaciela, który znalazł się w oddalonym od poprzedniego miejsca zamieszkania zakładzie psychiatrycznym, dla zgorzkniałego lekarza, który nienawidzi białych do tego stopnia, że odmawia ich leczenia, dla pijaczka, snującego się po miasteczku bez celu, wreszcie - dla czternastoletniej dziewczyny, która staje wobec pierwszych wyzwań, jakie niesie dorosłe życie. Każdy przyjmuje jego życzliwość, choć nie każdy potrafi ją docenić. Czy ktoś z ludzi, którzy go otaczają, zastanowił się, dlaczego Singer tak właśnie się zachowuje? Refleksja przyjdzie za późno... Tymczasem życzliwość, którą wszystkich wokół raczył głuchoniemy mężczyzna, okazała się lekiem na przejmującą samotność - samotność, której nikt nie potrafił zauważyć.
Samotność osoby kalekiej to tylko jeden z aspektów filmu. Wątek drugi to samotność Mick, której dzieciństwo kończy się w wieku 14 lat. Z powodu choroby ojca musi rzucić szkołę i iść do pracy.

"ŚMIERTELNA CISZA"( 1997) Dead Silence Dramat,Thiller,Akcja Kanada i USA
Trzech zbiegów z więzienia opanowuje szkolny autobus z siedmiorgiem głuchych dzieci i ich, również niesłyszącą, nauczycielką Melanie Charrol. Przewożą ich do opuszczonej rzeźni, która wkrótce zostaje otoczona przez policję i FBI pod dowództwem Johna Coopera. Napięcie sięga zenitu, gdy kryminaliści grożą mordowaniem co godzina jednego dziecka, do czasu spełnienia ich żądań. Film trzyma w nieustającym napięciu, prowadząc do zaskakującego finału.

„ŻYCIE UKRYTE W SŁOWACH” Vida secreta de las palabras(2005) dramat, Hiszpania
Samotny punkt na środku morza, o który codziennie rozbijają się tysiące fal. Platforma wiertnicza, na której, do chwili tragicznego wypadku, pracują tylko mężczyźni. Tajemnicza kobieta-słabosłysząca (Sarah Polley) z przeszłością trafi tutaj, aby zaopiekować się ociemniałym robotnikiem (Tim Robbins). Pielęgniarkę i pacjenta połączy uczucie, które odsłoni niejeden sekret. Josef i Hanna poznają wspólnie smak prawdy i kłamstwa, radości i cierpienia. Oto film o 25 milionach fal, hiszpańskim kucharzu (Javier Camara) i gęsi. O miłości, której siła nie zważa na tragiczny los.

„W CISZY”The Quiet (2005) dramat, thriller USA
Główną bohaterką filmu jest głuchoniema nastolatka o imieniu Dot (Camilla Belle), która po śmierci rodziców zamieszkuje z rodzicami chrzestnymi i ich córką - piękną i popularną Niną (Elisha Cuthbert). Z pozoru mogłoby się wydawać, że jest to normalna średniej klasy rodzina, jednak szereg zdarzeń pomału pozwala poznać Dot prawdziwe oblicze nowej rodziny.

„W uchu cisza”(2008) Sweet Nothing in My Ear Dramat obyczajowy USA
Laura (Marlee Matlin) i Dan (Jeff Daniels) Millerowie są najlepszymi przyjaciółmi i tworzą wprost idealne małżeństwo. Ich relacje nieoczekiwanie pogarszają się, gdy jedyny syn Adam (Noah Valencia) w wieku 4 lat traci słuch. Niesłysząca od dzieciństwa Laura potrafi pogodzić się z tragedią, a swoim doświadczeniem chce podzielić się z dzieckiem. Także Dan początkowo sprawia wrażenie bycia gotowym do poradzenia sobie z niełatwą sytuacją. W rzeczywistości nie przestaje wierzyć, iż jedynak odzyska pełną sprawność. Podczas rutynowej wizyty lekarskiej mężczyzna dowiaduje się o nowej metodzie, która stanowi szansę na częściowe przywrócenie chłopcu słuchu. Kiedy podekscytowany opowiada o wszystkim w domu, napotyka na sprzeciw żony i teścia (Ed Waterstreet). Ci wychodzą z założenia, że w życiu Adama nie należy niczego zmieniać i dawać mu złudnej nadziei. Skłóceni małżonkowie będą jednak musieli znaleźć sposób na kompromis, by podjąć decyzję najlepszą dla ich syna.

--

Więcej TUTAJ

Nie spodziewałam się, że jest tak dużo filmów, w których głównymi bohaterami są osoby z wadą narządu słuchu.. no i fabuły różne!

14:42, w-swiecie-gluchych , O Głuchych
Link Komentarze (2) »

Filmik nakręcony w PTK, wypowiadały się dzieci z Instytutu Głuchoniemych.

Po migach jest streszczenie w języku polskim i angielskim.

Chociaż, jak zwykle, tłumaczenie nie oddaje całości wypowiedzi...

 

14:39, w-swiecie-gluchych , YouTube
Link Dodaj komentarz »

[Księga gości]

statystyka Serial internetowy dla głuchych ZOBACZYĆ CISZĘ
=\