Informacje o Nas, naszych problemach i radościach
czwartek, 31 marca 2011

źródło

Na jednym z portali społecznosciowych – Facebook, Głusi i ich rodziny dokonują ostatnio wpisów zachęcających do wzięcia udziału w narodowym spisie powszechnym i zaznaczeniu tam przy pytaniu narodowość opcji – „inna” a następnie wpisaniu „mniejszość językowo-kulturowa Głuchych”. O co chodzi?

Czym jest spis powszechny?

Spis powszechny przeprowadza Główny Urząd Statystyczny. Spis dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych.

Kiedy odbędzie się spis?

1 kwietnia rozpoczyna się narodowy spis powszechny. Spis odbędzie się po raz pierwszy także przez internet. Będziepodzielony na kilka etapów. Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa tzw. samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy.

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie spisowi.

Spis przez Internet.

Aby skorzystać ze spisu za pomocą internetu, trzeba będzie wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl . Następnie trzeba wybrać zakładkę formularz elektroniczny. Pierwszym krokiem jest identyfikacja - podajemy PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP-u, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Dzięki temu otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie. Po ich otrzymaniu można załogować się do systemu i wypełnić formularze.

Spis a Głusi.

Ponieważ tegoroczny spis odbywa się przez Internet, będzie on łatwiejszy dla osób nie(do)słyszących i Głuchych. Głusi mają doskonałą okazję do wyrażenie wyrażenia swojej przynależność narodowej do kultury Głuchych. Można to zrobić tak jak pokazano na obrazku poniżej.

12:27, w-swiecie-gluchych
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 marca 2011

18:19, w-swiecie-gluchych
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 marca 2011

09:22, w-swiecie-gluchych
Link Dodaj komentarz »

[Księga gości]

statystyka Serial internetowy dla głuchych ZOBACZYĆ CISZĘ
=\